nedelja, 18. september 2016

Šolstvo v Lazcu



Prvotno so hodili vsi otroci v šolo v Otalež ,Leta 1909 pa je bila tudi v Lazcu ustanovljena šola, kamor so hodili tudi otroci iz sosednjih Pluženj. Prvi učitelj v šoli Lazec je bil Ambrozij Rusjan,  leta 1909 imenovan s strani okrajnega šolskega sveta Tolminskega, ki ga je kasneje zamenjal učitelj Hubert Močnik(1913). Šolo je obiskovalo več kot 80 učencev. Za Jurjevo leta 1913, ko je bil cerkveni praznik v Lazcu so blagoslovili šolsko svileno zastavo in naredili prvo šolsko sliko. V eno razrednici v Lazcu je bil pouk v večji sobi v prvem nadstropju pri Zajcu, učitelj Hubert Močnik pa je stanoval pri Kofolu. Dopoldne je poučeval 4. in 5. razred(od 8 do 12 ure),popoldne pa prve tri(od 13 do 16 ure).Ob četrtkih je imel še dopolnilni pouk za 6. in 7. razred, vsega skupaj 40ur.Učbenike so dobivali iz državne zaloge na Dunaju. Mnogih knjig ni bilo treba kupovati, ker so se izposojevale iz arhiva na šoli. Šolska knjižnica je leta 1921 razpolagala z natančno 100 knjigami. Otroci so si nabavili le pisanke in šolske potrebčine, kar so si lahko kupili pri Grudnu v Plužnjah, kjer je bila edina trgovina z mešanim blagom v šolskem okrožju. Otroci so bili v znanju precej zanemarjeni in posebej spisje je bilo porazno. Manjkalo je govornih vaj. V jesenskem času so prihajali vsi redno v šolo. V sklopu šole je deloval tudi šolski vrt. Imeli so svojo drevesnico, kjer so se učenci nadaljevalnega tečaja učili čiščenja, obrezovanja, pomlajevanja sadnega drevja, dekleta pa gojiti zelenjavo in cvetje. Ob začetku prve vojne je Hubert Močnik odšel poučevat v Otalež. Leta 1921 je šolo v Lazcu obiskovalo 85 učencev, leta 1922(71 učencev) in leta 1927 (62 učencev).Jevšček Gizela je v letu 1922 poučevala v potovalni šoli Lazec-Otalež. Voditelj čipkarskega tečaja je bil Filipič Jernej .Leta 1923 je v potovalni šoli(enorazrednici) Lazec-Straža, ki jo je v Lazcu obiskovalo 76 učencev poučeval Bratina Bogomil iz Otlice.
Bogomil Bratina
S to šolo je bil združen tudi poletni tečaj na Cerkljanskem vrhu. Italijanski okupator ustanovi leta 1924 v vasi Italijansko šolo in sicer dvorazrednico .Marija Zega  prevzame leta 1926 mesto učiteljice v šoli Lazec. ,Ker je odklonila vpis v ANIF (Associazione Nazionale Insegnanti Fascisti = Vsedržavno združenje fašističnih učiteljev)jo pred koncem šolskega leta nadomesti Josip Pagon. V letu 1927 so na osnovnih šolah na Primorskem poučevali deloma že italijanski, deloma pa še slovenski učitelji. Večji del učiteljev italijanskega rodu je bil zvest fašističnemu režimu in si je prizadeval vključiti v fašistično mladinsko organizacijo vse učence. Temu so nasprotovali slovenski učitelji, duhovniki in seveda tudi starši. Zadnja slovenska učiteljica v šoli v Lazcu je bila Malka Grudnova iz Pluženj .Leta 1929,se je italijanska oblast odločila, da premesti vse slovenske učitelje v notranjost Italije … Fašistična učiteljska organizacija je od slovenskega učiteljstva zahtevala, da govori v šoli in izven nje samo italijansko, tega ni dosegla niti med učitelji niti med otroci ,Potem so prišle italijanske učiteljice po vseh vaseh ,ki so rade pripovedovale o zmagoviti Italiji in genialnem duceju. Vendar jim otroci niso kaj dosti verjeli, ker so jih doma drugače učili. Pod Italijo je bila šola na domačiji ”na vas” nekje do leta 1943.Zadnja,ki je poučevala v šoli v Lazcu je bila Italijanska učiteljica ,članica fašistične stranke, stroga učiteljica, ki je učence večkrat tudi fizično kaznovala. Po kapitulaciji Italije so otroci iz Lazca obiskovali šolo v sosednjih Plužnjah, najprej(na domačiji “pri Grudnu” in kasneje v gasilskem domu”).

Učitelj je bil Janez Filipič.ki ga je kasneje zamenjal učitelj Ivan Primožič .Aprila 1945 je šolo obiskovalo 70 učencev iz obeh vasi(36 fantov in 34 deklet)Ivan Primožič, je pozimi leta 1944 v Lazcu vodil organiziran večerni tečaj(šest ur na teden),ki ga je obiskovalo 21 obiskovalcev in v Plužnjah 23 obiskovalcev.


Janez Filipič z šolsko mladino v Plužnjah

Ni komentarjev:

Objavite komentar