Potres leta 1976 je poškodoval tudi številne objekte na Cerkljanskem in med njimi je bila tudi stara šolska zgradba v Otaležu , ki je bila zgrajena že leta 1883 , ko se je začel obvezen celodnevni pouk za vse otroke iz Otaleža in bližnjih vasi. Potres je šolo tako zelo poškodoval, da je bila njena sanacija ekonomsko neupravičena. To je ugotovila posebna komisija, ki je po potresu ugotavljala škodo na družbenih objektih. Ker pa je takrat v Ks Otalež število otrok naraščalo, je izvršni svet občinske skupščine v posebnem programu za odpravljanje posledic potresa v občini Idrija poudaril, da je nujno v tem kraju zgraditi novo šolsko poslopje.
S solidarnostjo zbranimi sredstvi za odpravo posledic potresa in na predlog Republiške izobraževalne skupnosti, je bil sprejet sklep, da se v Otaležu podre stara šola in prične graditi montažna osnovna šola.
Temeljni kamen za novo šolo je bil položen meseca julija 1977. Na nedeljski slovestnosti 15.7 1977 je temeljni kamen simbolično vzidal predsednik občinske skupčine Idrije Cveto Šulgoj , govornik na proslavi v zadružnem domu pa je bil sekretar OK SZDL Lojze Švab. V svojem govoru je poudaril pomen novogradnje za nadaljni razvoj šolstva na tem območju.
Mlajši šoloobvezni otroci so zato dve leti nabirali znanje v zasilno preurejenih prostorih zadružnega doma .V Otaleški krajevni skupnosti je bilo v tistem šolskem letu 53 predšolskih in 63 šoloobveznih otrok, od tega jih je 31 obiskovalo pouk v zasilno urejenih prostorih zadružnega doma , ostali pa v osnovni šoli v Sp. Idriji.
Vir-Delo 16.3 1978 št.62 |
Gradbeno podjetje Zidgrag je izvedlo temeljna dela in kotlarno , delavci tovarne "Marles" iz Maribora pa so postavili montažno poslopje, ki je z opremo vred veljalo 3,5 milijona dinarjev . Novo zgrajena šola je imela dve učilnici , kjer je bilo prostora za več kot 30 šolarjev , lepo urejen prostor za varstvo predšolskih otrok, kuhinjo in večnamenski prostor in igralnico Pred šolo pa tudi urejeno šolsko športno igrišče.
Nastop ansambla JLA iz Vrhnike |
"Prepričani smo, da bo v šolsko kroniko in zgodovino kraja 27. avgust 1978 zapisan z velikimi črkami, saj ravno nova šola napoveduje, da bo življenje v tem delu Slovenije začelo glasneje utripati ,” je dejala več sto glavi množici članica izvršnega sveta skupščine SR Slovenije in predsednica republiškega komiteja za vzgojo in izobraževanje tov. Majda Poljanšek, v slavnostnem govoru ob otvoritvi nove podružnične šole v Otaležu. Bogat kulturni program v katerem so sodelovali Idrijska rudarska godba na pihala, instrumentalni ansambel JLA z Vrhnike, recitatorji KO ZSMS iz Otaleža ter učenci Otaležke in Sp. Idrijske osnovne šole, preprost pozdravni govor predsednika idrijske občinske skupščine tov. Cveta Šulgaja, ter iskrene besede dobrodošlice sekretarja KK SZDL Otalež Petra Dolinarja, so zapustile globok vtis. Besede zahvale so veljale tudi širši slovenski javnosti za solidarnost pri odpravljanju posledic potresa in izgradnji nove šole.
Vir-Prosvetni delavec 26. 5 1978 št.10 |
Leta 2008 je zaradi premalo vpisanih šoloobveznih otrok zaprla vrata podružnična šola v Otaležu. S tem se je končala bogata skoraj 170 letna tradicija šolstva v Otaležu . Namreč leta 1841 je takratni duhovnik Lovrenc Kristan začel poučevati poleg krščanskega nauka tudi čitanje, pisanje in računanje. Pouk , ki je bil sicer prostovoljen , pa je bil izključno v slovenskem jeziku.
Leta 2018 je bila šola porušena in na njenem mestu je bil zgrajen nov gasilski dom Pgd Plužnje.
Ni komentarjev:
Objavite komentar