nedelja, 2. avgust 2020

Drevesa padajo, korenine segajo daleč

Avtor -Filip Vehar



Priimek Vehar se pojavi že leta 1685 v poročni knjigi župnije Sp.Idrija , sicer pa je precej pogost na Ledinskem in Žirovskem. Pisalo se je leto 1785 na hubi Ledinske Krnice 4 na domu gospodarja Jakoba in Urške Eržen. Precej otrok sta imela, vendar nasledstvo prevzame hči Elizabeta. Mihael roj. 22.9 .1797 in Neža Bogataj roj. 19.5 1784 sta imela sina Janeza. Uganka je zakaj se to imenovanje pojavi tudi pri posestniku Možinet v Ledinah.

Vsa imena so bila takrat zapisana v nemškem pravopisu. Gospodar Mihael se ukvarja z lesarstvom, tu in tam je pomočnik kovaču pri podkovanju konjev. Sin Janez roj. 1812 se poroči leta 1835 z vdovo v takratni Sp.Kanomlji 8. Ženska dekliški priimek Tušar je bila poročena z možem Uršičem od leta 1820 do leta 1829. Domačija se še danes imenuje v Krkočah, Tolminska ulica Sp.Idrija. V drugem zakonu z Janezom , ki se je priženil dokaj blizu se rodijo trije Veharji. Marijana leta 1840, Janez 1842 in Marija 1838. Sin Janez zasnubi Marijano Likar, hči Margerite Eržen in Janeta Likarja iz Otaleža št. 193. Na Zimajš se je reklo zaradi hudih zim tistih časov in velikih zametov se je dom tako poimenoval. Posestnik Janez, oziroma lastnica Marijana sta imela več otrok: Marijo, Janeza in Jakoba. Slednji umre pri vojakih v Trstu. Janez je dolgo bolehal, zelo mlad umre. Oče mu je v ta namen zraven hiše postavi leta 1882 kapelico Sv.Janeza Nepomuka, ki je še danes pod spomeniškem varstvom. Prav tako je obeležje spomenika v Plužnjah, domnevno delo istega mojstra.

Hči Marija se poroči na Gragarčarše z Petrom Bevkom.Ta čas so so vpisi v latinščini. Jožef roj. 19.3 1878 prevzame posestvo od matere z izročilno pogodbo. Leta 1905 se poroči z nevesto Frančiško Podobnik iz Hobovše št.3  ,hči Janeza Podobnika in Terezije Zajec. Slovesna poroka je bila v Novi Oselici. Ta zakon pa žal traja le do leta 1910. Žena mu pri porodu dvojčkov umre. Skrb za preživelega Viljema prevzame stara mati. Otrok se spominja : Tako visoko mi je postlala plivnico, da sem se lepo poglobil v spanec .Še prej pa je večkrat dejala :" Solze zatrte , rane odprte ." Smrt je bila takrat  kakor rojstvo domača. Pogosto se je oglašal mili zvon, ki je oznanjal odhod z tostranstva.

V vas so pogosto zahajali berači, brusilci nožev in drugi rokodelci. Jože je razmišljal o  ženitvi. Nekdo takih občasnih obiskovalcev mu svetuje žensko, doma iz Leskovice pri Hotavljah hišna št. 10. Danes je morda samo kamenje spomin na dom. Leta 1912 po snubitvi pripelje v Otalež Marijano Eržen. Prvi se oženi Viljem Vehar, ki mu žena Viktorija iz Pluženj rodi 12 otrok. To je bilo leta 1933.

V drugem zakonu je imel Jože več otrok. Ostala sta živa le Franc in Jožef.. Kasneje k hiši pride druga mlada gospodinja Pavlina Peternelj.

Franc ki je zagospodaril na Zimajš  je zaposlitev končal v rudniku v Idriji. Viljem in Jožef sta bila logarja.Biti takrat gozdar je bila častna služba, Imeti zelen klobuk , okrašen s spleteno vrvico, prav tako uniformo. Usnjena torba z predalčki za tintne svinčnike, pa seveda lepe usnjene čižme. . To so takrat dobili, kot so dejali morda le v tej službi. Zelo pogosto so hodili na ogled gozdarskega dela nadzorniki Štravs, Štekar in drugi. Takrat so se družili in taki gosti so bili za nas otroke  posebna elita.

Da ne pozabimo. Oče Jožef je imel še dva Janeza. Prvi umre leto dni po rojstvu. Drugi pa star 11 let.  Ni bilo denarja za zdravila in bolnišnico. Bil pa je stari oče odličen živinozdravnik .Prepoznaven iz Otaleža do Tolmina. Za njim je še v  hrambi veterinarsko bodalo trokar ter živinske bukve. V status animarium piše Konzularius. Verjetno urednik ni bil, zagotovo pa je zapisan kot član izobraževalnega društva Otalež.

Kot vse hiše tiste dobe je bila tudi na Zimajš krita s slamo. Pred njo pa šterna, ki je za silo nudila oskrbo z strešnico. Perilo so prali v Mrtvaški grapi . Ime je dobila po tem, ker so se tam ustavljali pogrebci in umivali roke. Perilo je pogosto sproti zmrznilo. Tudi z lesenimi lempami so hodili natakat vodo za kuho..Friščino so nosili v koših iz grap. Poleti pa so živino imeli kar pod kozolcem v vznožju hriba.

Kljub bedi so v hišo zahajali vaški posebneži. Eden takih je bil Razpetov France. Obe zadnji gospodinji Vehar sta mu kdaj spekli ocvirkovco .Dal jo je pod pazduho in prepeval s takim glasom o klancu. Koraka prav počas, oj dol po kurji vas. Obrača se nazaj hudir ga ve zakaj. Ej vince rumeno....

Stric Jože je ostal sam. Bil je hudomušen . Rad je pripovedoval v rimah. Naprimer .Gaspadine dej mi mal medicine. Ali pa v gostilni. Daj mi mal pira, da ne bo šmira. Hodil se je striči k znanemu brivcu Kosu. Gotovo starejši pomnejo da je zdravil lasišče lahkovernežem. Njegovo zdravilo je imenoval Idriol. Pa nekoč reče stricu: Vi imate gotovo dobro ženo, ker imate tako lepe lase? Le ta mu odgovori: O to pa to. Nikoli se nisva skregala in se tudi ne bova. Seveda bil je samski...

Oče Pavline Vehar, ki je po izročilo resnično imel versko dejavno ženo Katarino pa se ob vrnitvi domov malo v rožcah tako opraviči.Potreplja se po žepu in reče : Vidiš Katarina. Prinašam hišni mir. Imel je zavitek tedaj dragocene in težko dobljene kave.

Viljem si je kasneje kupil hišo spodaj vasi kar je pa že druga zgodba. Na domačiji blizu cerkve ostaja Franc s hčerkama Hedviko in Nado. Obe dobita ženina po imenu Janez. Družno si postavita vsaka svojo hišo. Žal se nad vsem lepim zgrnejo črni oblaki. Prišla je kruta bolezen in obe ženski sta prezgodaj  ovdoveli. .Življenje je ples čustev in energij. Vedno valovi preko dejanj. Moj oče umre po dolgotrajnem bolehanju. Iz pred domače hiše mu zapojejo njegovo milo pesem. Tam za goro zvezda sveti, oj kak jasno se blešči...

Sploh pa vsi trije zadnji prebivalci Veharjev pri cerkvi umrejo vsi v 62 letu starosti. K hiši se je preselil Janez iz Trebuše, ki zaključuje to sago. Britkost in trdota zaznamujeta prednike, omišljeno sedanjost , da ne tone v pozabo za kar so starši živeli, čutili in umirali .

Ni komentarjev:

Objavite komentar