četrtek, 9. april 2020

Iz Otaleža-Slovenski poročevalec

V LAZCU IN PLUŽNJAH VODOVOD
Vir-Slovenski poročevalec 3.12 1947 št .283


POMANKLJIVOST V DELU  OBNOVITVENE ZADRUGE V OTALEŽU

Vir-Slovenski poročevalec 14.11 1947 št .268



ZDRAVA IN DELOVNA MLADINA IDRIJSKO CERKLJANSKEGA OKRAJA

Vir-Slovenski poročevalec 14.12 1947 št.293

KLO Otalež je v vasi Lazec zgradil sadno sušilnico, porabil pa je le 50%
predvidenega kredita, ker je ostalo prispevala mladina s prostovoljnim
delom. Z ostalim denarjem pa bodo še v Otaležu zgradili prihodnje leto
sadno sušilnico. Tudi pri teh delih bo mladina pomagala s prostovoljnim
delom.



V IDRIJSKEM OKRAJU JE ZELO MALO ŽENA, KI NISO VKLJUČENE V OF
Vir-Slovenski poročevalec 8.1 1948 št.6
V zadrugi v Otaležu je vključenih 40 žena. Tam se bo tudi najprej gradil zadružni dom, kjer bodo žene pridno pomagale. Za gospodarstvo se zelo zanimajo. Lani so zelo dvignile rejo drobnih domačih živali, perutnine, zajčjerejo, ovčjerejo itd. In so obveznosti, ki so jih sprejele v mesecu januarju celo prekoračile





ZADRUŽNI DOM
Vir-SLOVENSKI POROČEVALEC  16.1 1948 št .13


V OKRAJU IDRIJA HOČEJO BITI PRVI PRI GRADNJI ZADRUŽNIH DOMOV 

Vir-Slovenski poročevalec 8.2 1948 št .33




Bistra Idrijca se pri Idriji vije po tesni dolini tik pod cesto, ki pelje proti Sv.Luciji. Na osojni strani se razteza dolg, strm hrib Krnica, ki je do vrha obraščen z gostim gozdom, le tu pa tam so majhne strme ledine z malimi njivicami. Na vsaki izmed teh reber se je v breg prirasla hiša s siromašnimi gospodarskimi poslopji. Med raztresenimi domačijami so grape , po katerih ob nalivih ali pa spomladi, ko se na hribu tali sneg, derejo hudourniki in vale s seboj skale in štorovje v dolino.

Na bregovih onkraj doline se raztezajo vasice Plužnje, Lazec, Otalež in Jazne. največja med njimi je vas Otalež, katere hiše so stisnjene v hrib, kot lastovičje gnezdo pod slemenom. Sredi vasi stoji nova šola, poleg nje pa stavba krajevnega ljudskega odbora, Poleg krajevnega ljudskega odbora so v isti zgradbi še zadružna trgovina, čevljarska in krojaška delavnica.

Na vasi je te dni manj ljudi kot po navadi. Tu in tam si kdo zadana na rame koš z gnojem, ki ga raznaša v breg. Nad vasjo ob cesti pa je bolj živo. V peščeni jami kopljejo pesek za zadružni dom .Vodja skupine tovariš Bevk je skoraj vsak dan pri izkopavanju peska. Danes so prišli tudi vaščani Močnik , Vehar in France. Izpod krampov se neprestano siplje pesek in drobno kamenje , ki ga France seje v mreži. Kup ob cesti je vedno velik. Voznik Brejc ga nikakor ne more sproti zvoziti na gradbeni prostor. Danes so ga do mraka nakopali kar 4 kubične metre. Delo jim gre hitro izpod rok. Pohiteti je treba , dokler še človek utegne iti od doma. Vsak dan se zbere v peščeni jami skupina prostovoljcev. Kup peska na gradbenem odru pa je vedno večji. Opoldan se iz šole usujejo šolarčki , ki s prsti pišejo po pesku-" Za zadružni dom."




V kamnolomu nedaleč od vasi lomijo kamenje. Udarci težkih kladiv po železnih drogovih in po kamenju done daleč naokoli in se odbijajo v nasprotni ležeči  Krnici. Tovariš Golob že ves dan prav pridno tolče ob kameni breg , da se lomijo veliki kosi kamenja .S čela mu drse potne kaplje, po dobrodušnem licu ,ki se pogosto razleže v zadovoljen  nasmeh :"Ko bo dom dograjen, bo treba napeljati še elektriko in vodovod, potem bomo pa na konju."

Nad cerkvijo v strmem bregu, obraščenem z grmovjem in mladimi smrekami , že ves dan pojo sekire. Veharjev Viljem s sovaščani pripravlja les za apnenico. Celo reber so že ogulili.

"Dvakratno korist bomo imeli. Pripravljamo les in obenem čistimo gozd. Mlade smreke so že bile potrebna sonca in zraka." pripoveduje Viljem, ki je navajen trdega dela v teh strminah. Za apnenico so že našli primerno kamenje .Žgali bodo toliko apna, da ga bo za potrebe zadružnega doma še preostajalo. Nič za to- pravijo vaščani- saj bomo še gradili.

Eno uro hoda od Otaleža v bližini vasi Jazne sekajo les. Veselo pojejo sekire v smrekovem gozdu. Od časa o časa se čuje hrup in ječanje padajočih smrek iz katerih bodo iztesali gradbeni les. Še letos se bo ta les belil nad zidovi doma. Prav gotovo se bo. Vaščani sami težko pričakujejo, kdaj bodo na  zadnje sleme pritrdili smrekico s pisanimi trakovi. Tudi v bodoče se bo gozdovih slišal jek sekir. Poleg doma si mislijo zgraditi mizarsko delavnico. Obnovili bodo tudi žago v dolini, ki jo je krajevni odbor prevzel od prejšnjih lastnikov.



Pridnim vaščanom pridejo večkrat pomagat strokovnjaki. Tovariš Velikonja , ki dela načrt za njihov dom, prav pogosto prihaja in daje potrebne nasvete. Tokrat je prišel, da odmeri prostor za zadružni dom. Zadružni dom bo stal, kakor vse ostale hiše , prislonjen na hrib. Treba bo dosti kopati. Izkopano zemljo bodo vozili  na cesto, ki jo bodo dvignili. Za lažji prevoz materiala bodo v kratkem dobili na posodo tračnice in vagončke. Tovariš Velikonja , ki se je z požrtvovalnostjo   poprijel dela za gradnjo zadružnih domov v Idrijskem okraju, je zadovoljen z dosedanjimi uspehi. On dobro ve, zakaj so zadružniki tako pridni. Na noben način nočejo zaostajati za drugimi. Kmetje iz Črnega vrha so vsem krajevnim odborom  napovedali tekmovanje .Ne bodo se dali prekositi. Zvedeli so tudi, da bodo dobili nagrado vsi ,ki bodo svoj zadružni dom prvi zgradili. Potrudili se dodo , da dobe , če bo le mogoče, prvo nagrado- tovorni avtomobil. Z vsemi silami ga bodo skušali zaslužiti. Delo je treba v večjem obsegu zaslužiti. Delo je trebe v večjem obsegu končati še preden se bo pričelo delo na polju. Tak oso sklenili kmetje Otaleža, Plužnja , Lazec in Jazen. Redki so oni , ki se ne bodo udeležili tega velikega dela. Vse množične organizacije  so sprejele obveznosti. Zveza borcev je sklenila , da bo vsak član prispeval 100 prostovoljnih ur, člani OF po 60, člani sindikata, AFŽ, LMS pa tudi po 60 prostovoljnih ur. Tudi pionirji bodo prispevali svoj delež. Že sedaj pomagajo pri sekanju drv za apnenico in pri zbiranju starega železa , ki bo šlo za zamenjavo za tračnice. Pionir Mirko pridno vlači butare k apnenici. Prav tako tudi ostali pionirji, žene, delavci, mladina.

Zvečer se mladina zbira in se uči. V kratkem bodo igrali igro, izkupiček pa bodo prispevali za zadružni dom.In ko se razhajajo , še pozno v noč odmeva po bregovih njihova vesela pesem .

DELO OF V VASI LAZEC

Vir-Slovenski  poročevalec 16.4 1948 št .91



ZBOROVANJE ZADRUŽNIKOV V OTALEŽU
Vir-Slovenski poročevalec 1.8 1948 št. 182




DVORANA BREZ DOMAČIH PRIREDITEV
Vir-Slovenski poročevalec 23.5 1953 št.119
Zadružni dom v Otaležu Ima lepo opremljeno dvorano z odrom ,na katerem  so doslej nastopala le razna društva iz sosednjih krajev . v samem Otaležu nimajo nobenega  društva ali  kakšne skupine. ki bi skrbela za razvedrilo  in kulturno življenje vaščanov . Pogojev za prosvetno delo  v Otaležu je dovolj samo razgibati bi ga bilo treba , pri čemer bi lahko pomagala učiteljica priške šole. P . A.


TO SE JE ZGODILO V OTALEŽU
Vir-Slovenski poročevalec 30.10 1953 št. 256


Nedavno sem se oglasil v Otaležu. kjer sem si v tamkajšnji gostilni potešil žejo. Na uho mi Je kmalu udarila poskočna radijska glasba. Takoj sem si mislil, da znajo tu res prijazno sprejeti goste. A kmalu sem zvedel za čudno pot tega radijskega aparata. . Nekako pred dvema letoma Je organizacija AFŽ iz Otaleža prejela ta radijski aparat za nagrado od okrajnega odbora OF v Idriji kot najboljša organizacija v okraju. Ker ga ta ni uporabljala. niti ga ni nameravala uporabljati. je sklenila, da ga proda. V ta namen so začeli iskati kupca. Med tem časom pa je bil občni zbor kmetijske zadruge v Otaležu pri delitvi dobička ki ga Je zadruga ustvarila, so upoštevali tudi kulturno prosvetno društvo njihove vasi in mu dodelili 20.000 din kot pomoč za prosvetne namene. Za ta denar ki je
bil določen za prosveto, na je upravni odbor kmetijske zadruge kupil od organizacije AFŽ ta radijski aparat in ga namesti! v gostilni, kjer bi služil za »prosvetne namene«. Člani tega društva pa so bili trdno prepričani, da ga bodo dobili oni in ga postavili v sobo. ki jo ima na razpolago prosvetno društvo v zadružnem domu . Vaščani, zlasti pa sodelavci in člani prosvetnega društva menijo, naj bi upravni odbor kmetijske zadruge nabavil radijski aparat za gostilno iz drugih sredstev, ne pa iz tistih, ki so jih zadružniki določili za prosvetne namene. Jaka
Bogataj O krajni ljudski odbor Tolmin




IDRIJA
Vir-Slovenski poročevalec 25.2 1955 št.46


Telefon potrebujejo Otalež in sosednje vasi so se soglasno priključile
občini v Idriji. Za nekatere je Idrija oddaljena tudi nad 10 km , poleg
tega pa so še poti predvsem v zimskem času zelo slabe. Svoj čas je bil v
Otaležu krajevni ljudski odbor, sedaj pa so ostale v lepem zadružnem
domu le kmetijska zadruga, čevljarna in pisarne raznih organizacij.Očitno
je. da bi bil v Otaležu zelo potreben telefon. Organizacije, zadruga in
razne delavnice bi ga potrebovale, pa tudi privatniki ob obiskanju prve
pomoči Itd. Preden človek iz teh vasi pride do zdravnika, je lahko že
prekasno, medtem ko bi telefon časovno razliko močno skrajšal. Prav bi
bilo, če bi o tej zadevi razmislili pristojni organi. S. P

Slaba napeljava ali kaj? Vasi Jazne, Otalež, Plužnje in Lazeč so leta
1952 dobile električno luč. To je bil za prebivalce velik in pomemben
dogodek. Svoje naloge so se takrat tudi prav dobro zavedali, saj so sami
prispevali 1.25 milijona din. Na račun električne razsvetljave pa je
bilo v zadnjem času že mnogo pritožb. Sveti prav slabo, saj človek pri
40-watni žarnici le z muko bere ali dela kaj drugega. Mnogokrat pa luči
sploh ni. Zgodi se, da po nekaj večerov mrkne, zatem sveti dan, dva in
spet zmanjka. Prebivalci se sprašujejo kaj je tem u vzrok. Ker so že
obračunali s starimi petrolejkami, morajo sedaj prebiti mnoge večere v
temi.

INFLUENCA


IZ OTALEŽA
Vir-Slovenski poročevalec 17.5 1955 št.113






V LAZCU NOVA CESTA
Vir-Slovenski  poročevalec 18.5 1955 št .114 

KAKO JE FELIKS SLABE IZBOLJŠAL SVOJE GOSPODARSTVO
Vir-Slovenski poročevalec 28.8 1955 št.200






LAZEC NOVA CESTA 
Vir-Slovenski poročevalec 24.12 1955 št .298



DVA TEČAJA V OTALEŽU
Vir-Slovenski poročevalec 4.2 1956 št.28




NA SONČNEM BREGU IDRIJCE
VIR- Slovenski Poročevalec, 30.4.1956
Težko je življenje v hribih, tam kjer zemlja kljub vestni obdelavi le slabo obrodi. Na ramah nosijo ljudje gnoj navkreber, na ramah v koših prinašajo sadove domov, največkrat po taki strmini, po kateri se človek iz mesta še prazen ne bi upal.
Tako je življenje v štirih prijaznih vasicah sončnega pobočja Idrijce, v Jaznah, Otaležu, Plužnah in Lazcu, vendar pa je v njih vsako leto bolj živo. Lani so gradili novo cesto v Lazec, predlanskim vodovod v Otaležu, že prej so elektrificirali vasi, zgradili lep zadružni dom, do njega lepo cesto… Kar precej je pomembnih prireditev, ki so spremenile zunanjost vasi in preobrazile ljudi. Ti so postali vestni graditelji nove družbe. Postali so ljudje, ki se čvrsto umikajo preteklosti in ustvarjajo predvsem za novi rod lepšo bodočnost.
Letošnji prvi maj proslavljajo z novo delovno akcijo. Zgradili bodo cesto iz Lazca v Senožet, v Pluženjski hrib. Ta pot bo za prebivalce teh vasi pomembna pridobitev. Po njej bodo lahko vozili seno domov na vozovih. Olajšani bodo veliki napori teh ljudi, ki so doslej vlačili seno po veliki strmini kar na vejah. To je bilo izredno težko in celo življenjsko nevarno.
Tako si ljudje v teh naprednih krajih iz leta v leto lajšajo svoje življenje. Pridne članice idrijskega čipkarskega podjetja si nič več ne kvarijo oči pri petrolejkah. V prijetni družbi in ob električni razsvetljavi ob zvokih radia prestavljajo bucike daleč v noč…
Vzorna kmetijska zadruga v Otaležu nenehno skrbi za razvoj kmetijstva. Ljudje se radi ravnajo po njenih nasvetih. Zasadili so že mnogo sadnih dreves, uporabljajo umetna gnojila, preurejajo svoje neprimerne hleve, izvajajo selekcijo živine in pričenjajo pravilno kolobariti. Zadruga pa prireja razna predavanja, tečaje, kmetijske razstave, tekmovanja in tudi finančno podpira posameznike. V kulturno-prosvetnem delu pa je kulturno-prosvetno društvo »France Bevk« doseglo lepe uspehe. Vso pohvalo zaslužita zlasti pevski zbor in glasbena šola.
Tako je danes življenje v vasicah sončnega pobočja Idrijce. Tu ljudje vsako leto dočakajo svoj delavski praznik z dokončano ali vsaj začeto delovno akcijo.

GORIŠKA

Vir-Slovenski poročevalec 7.11 1956 št.263

Jazne

Prebivalci Jazen še nimajo do vasi primerne ceste. Bivša italijanska
vojaška cesta pa pelje kakih 500 m od vasi, zato že dalj časa
razmišljajo, kako bi to cesto povezali z vasjo in dalje s Sovodnjami.
Kredit za izdelavo projekta jim je odobril že bivši.. OLO v Tolminu.
Jeseni so strokovnjaki izdelali, tudi terenski posnetek. Ljudje upajo,
da jim bo tudi sedanji občinski ljudski odbor v Idriji priskočil na
pomoč, kajti nova cesta bi bila pomembna tudi za Otalež, Plužnje in
druge vasi.
POT V PLUŽENJSKI VRH
Vir-Slovenski poročevalec 19.2 1957 št.41

LAZEC
Vir- Slovenski poročevalec 15.3 1957 št .61
Nov vodovod in ustanovitev poslovalnice kmetijske zadruge v Plužnjah sta največji želji prebivalcev Lazca. V odovod je povsem dotrajal in je nujno izmenjati cevi. Prebivalci so pripravljeni pre ­vzeti nase velik del stroškov, u pajo pa, da jim bo pom gal tudi občinski ljudski odbor v Idriji. Sedaj imajo do svoje kmetijske zadruge skoraj poldrugo uro hoda, kar je zelo nerodno poleti zaradi dela, pozimi pa zaradi slabe poti. Zaradi tega si prizadevajo, da bi kmetijska zadruga v Otaležu odprl poslovalnico v Plužnjah

KOLIKO NAČRTOV SMO ŽE NAPRAVILI
Vir-Slovenski poročevalec 22.2 1958 št .45



OSKRBELI SO SI BOLJŠO LUČ

Zgledno prizadevanje prebivalcev nekaterih vasi idrijske občine

Vir-Slovenski poročevalec 25.9 1958 št.226






VIR-DIGITALNA KNJIŽNICA SLOVENIJE-DLIB

Ni komentarjev:

Objavite komentar