Med letoma 1880 in 1906 so se Slovenci izseljevali v Nemčijo, največ v rudarske centre v Porurju in Vestfaliji. To so bili večinoma rudarji ,ki so jih agentje rudarskih služb novačili, usmerjali v skupinah ali posamezno v rudnike porenske Vestfalije, kjer so opravljali najtežja dela. Veliko nesreč v rudnikih je terjalo tudi veliko smrtnih žrtev .
Žalostne razmere v takratnih slovenskih deželah, ki niso bile sposobne dajati dovolj kruha svojim sinovom, so kazale mnogim pot na tuje .Slovenski delavci se bili poznani po svoji pridnosti; zato so bili za delo v rudnikih zelo iskani.V Nemčiji so se naseljevali strnjeno, prišli pa so v dveh valovih, prvem v letih 1880‒1888 in drugem v letih 1903‒1906. Za nekatere je bila Nemčija le vmesna postaja na poti v Ameriko. Tam so hoteli najprej nekaj zaslužiti in nato odpotovati proti končnemu cilju. Zaslužek v tujini je bil v primerjavi z beraškimi plačami v domovini zelo dober. Navadno je zaslužil rudar v Vestfaliji 150 do 180 mark na mesec. Doma pa niti na 1 gld. na dan.
Dr E.Krek je v svojih vestfalskih pismih zapisal-" Življenje je precej drago v teh krajih. Stanovanja (dve sobi in kuhinja, vsaka rodbina mora imeti vsaj dv e sobi) so po 12 do 20 mark na mesec. Meso stane naših 90 kr. kilo, 1 liter mleka 12 kr. Delavci žive mnogo bolje, nego pri nas. Na celem Vestfalškem doboš težko hišo, kjer bi se ne jedlo vsak dan meso. Pri kavi jedo vsepovsod kruh s surovim maslom, gnjatjo in klobasami. Piva in žganja se ogromne množine popijo."_ Vir-Slovenec 1.5 1899
Po koncu prve svetovne vojne ,zaradi povojnega pomanjkanja so se vestfalski Slovenci prav tako ozirali proti drugim evropskim državam. Iz Nemčije so odhajale cele družine. Odhajali so v Francijo (zlasti v Pas-de-Calais in Moselle), na Nizozemsko in v Belgijo, nekateri pa so se vračali v zanje novo državo. Nekaj vestfalskih Slovencev je odšlo tudi v Združene države Amerike. Večina pa je kljub vsemu ostala v Nemčiji.
Seznam nekaterih izseljencev v Vestfalijo iz župnije Otalež-
Ignatius Šavli roj 1875 Masore
Alois Šavli roj.1878 Masore
Jakob Rejec roj? Masore
Franz Simonic roj.1864 Plužnje
Lukas Tratnik roj. 1875 Jazne
Julijan Golob roj .1878 Plužnje
Anton Mlakar roj .1881 Otalež
Josephina Zajc roj. 1881 Plužnje
Alojz Cerin roj .1883 Otalež
Joanes Kogej roj .1869 Lazec
Franz Kogoj roj. 1888 Lazec
Jernej Paušič roj.1865 Plužnje
Thomas Pausic roj ? Plužnje
Elisabeth Oblak roj ? Plužnje
Matthaüs Peternelj roj .1885 -Lazec
Urša Kogoj roj? Lazec - Plužnje?
Thomas Peternelj roj? Lazec