torek, 27. avgust 2019

Naše kmetijstvo leta 1893

IZ CERKLJANSKIH HRIBOV

(Naše kmetijstvo)

Vir-Gospodarski list (Gorica) 29.9 1893 št.9


Dovolite g urednik nekoliko prostora mojemu dopisu v gospodarskem listu, ker ravno gospodarskih dopisov iz naših krajev zelo pogrešamo, kar nam znači, da je napredek v kmetijstvu zelo majhen ali pa celo ničev. Mnogi pri nas drže se le starih navad. „Moj oče je tako delal in je lahko izhajal, zakaj bi tudi jaz ne ?“ Zakaj bi se ne držali pregovora, ki pravi : Po vetru treba ladijo sukati, da ide naprej. Tega nam je zelo potreba v kmetijstvu, ravnati se moramo namreč po današnjih in ne po starih razmerah. Kmetovanje je treba vse drugače vrediti, nego je bilo nekdaj. Nekdaj se je splačalo sejati veliko žita. ker so jo dobro prodajalo, pri tem sta pa imela živina in sadje nizko ceno. Od časa pa, ko smo dobili dovolj lepih voznih in železnih cest in strojev, kateri pripomagajo pri pridelovanji poljskih pridelkov, katerih pa mi hribovci radi gričev in skalovja ne moremo rabiti, spremenilo se je vse. Žitu je cena padla, pri tem se je pa živini in sadju povečala.

Zato potreba, da mi hribovci kolikor le mogoče njiv podelamo v travnike in pustimo le bolj priročne, ter jih z gnojenjem in pridnim obdelovanjem pravilno in dobro oskrbujemo, nikar pa tako zanemarjamo, kakor tudi že gnojišča sama, katera so neprecenljive važnosti. Tu se zgubljajo najlepši hlebi kruha po dvorišču na cesto, odtod v bližnji potok, reko i. t. d., saj veš, kje voda miruje, toraj v morje. Da si podelamo njive v travnike in pustimo le del prav potrebnih, storili smo veliko. Potem lahko dobimo veliko in dobre krme za živino, katera nam bo dajala večji dohodek in prouzročila manj stroškov, nego koruza, fižol i. t. d.

Pašnike in travnike obsadimo potem še se sadnimi drevesi, ker naš okraj je za sadjerejo jako ugoden. Saj se je v prošlem letu samo v občini Otaležu pridelalo okoli 2000 starih centov češpelj in okoli 1000 centov jabolk ; po drugih krajih na Crkljanskem bilo jo sicer lani malo sadja.

Posebno želeti bi bilo, da bi se tudi naša sadna drevesa, pravilneje oskrbavala in prav zato želeli bi, da dobimo okrajnega potovalnega učitelja za kmetijstvo, ali pa da bi drugi učitelji kmetijstva bolj pogostoma zahajali k nam in nas podučevali, ker smo še na precej nizki stopinji. Naše ljudstvo bi sicer rado storilo, ko bi bilo prepričano o pravem uspehu, a uspeh bil bi le tedaj, ko bi podučujoči učitelj kmetijstva dalj časa bil med nami in bi naše razmere spoznal.

Zraven kmetijske družbe je voditeljica kmetijstva na Goriškem kmetijska šola v Gorici; a ta je še vedno preoddaljena, da bi se zamogli udeležiti poduka, in tudi zvedenega učenca nikdo ne posluša, dokler kmeta v resnici ne prepriča z djanji. Treba je toraj djanj, treba dokazov, da naš kmet lahko z roko prime, kakor rečemo!

Ko bi naša drevesa pravilno oskrbavali, ne pa puščali kot brezavo metlo gosta, kakor jih daje narava, bi jih skrbno snažili, priznati mi mora potem vsakdo, da bodo glavni dohodki naših kmetij poleg živine tudi oni sadja. Pa tudi naši kmetovalci rabijo do dandanes še nespametne besede: „Za oskrbavanje dreves nimam časa." To je toraj veliko, če kaj storiš za drevo! Zakaj se pa za vse drugo rad pobrigaš? Veruj, zelo velika je škoda, da so drevesa tako slabo oskrbovana. Težko de človeku, če povsod ob cestah in na polju opazi tako slabo oskrbovana, zanemarjena drevesa, katera so, kakor jih je dala narava, enaka gozdnim drevesom. Zastonj nam je govoriti o sadjereji in sadnih drevoredih, dokler so razmero take, dokler se v dobrih zemljah ob cestah v drevorede zasaja le divji kostanj in topole, i. t. d. kakor okrog Dunaja in drugih mest, kamor zahaja gospoda iz tesnega zidovja, zelenje gledat. Čuditi in smejati se mora človek !

Če že jablan in hruška ne rasteta, rastel bo oreh, kateri nam ne da le sence, ampak tudi dohodek v sadji.

Če se polotimo zasajanja drevoredov ob cestah, vrzimo turško kostanjevo novost v kot in sadimo drugo !

Veliko vej na naših sadnih drevesih je suhih in celo tudi preveč živih, prve le drevo pačijo, slednje ga pa le ropajo soka. Deblo mora biti obraščeno z mahom; toraj tvoja koža mora biti polna garij. Mah sam na sebi sicer ne živi od drevesa, a vendar pod mahom in lišajem skrivajo se mrčesi drevesu škodljivi in tam prezimi tudi njihova zalega. Osnažimo drevo mahu ! Kaj store nekateri, ko gredo, da drevo očistijo; seboj vzamejo renčelico — da bi bila pa že ta — vzamejo sekiro, da bi ž njo lahko po kamnu sekal, in glej kaj storijo? Mesto da bi z žagico vejo lepo odžagal na vejni prestan — zdi se mu preveč — gre in oteše drevo tako, da se Bogu smili. Kjer je bila veja, pusti štor, da bi pa že bil cel; razmesarjena je rana, da se ti mora ubogo drevo smiliti; tu je delo tako, kakor bi vladala hunska roka na najlepšem pšeničnem polji. Štor se prične sušiti, rana se ne more zaceliti in tu je človek, res pravi sadjar priskrbel, da drevo usiha in se bodo polhi in sršeni gnjezdili po njegovih votlinah.

Kako naj človek s pokvarjenimi udi in drevo z gnjilim deblom zadovoli temu, kar zahtevamo od njega ? Glede živinoreje smo prav tako še na nizki stopinji. Goveja živina, katere imamo največ, se je sicer precej zboljšala, ker nam je slav. c. k. kmet. družba priskrbela dobrih bikov belanskega plemena, katerih nam je pa še jako potreba, da se naša živinoreja še zboljša. Ljudstvo se je tudi polotilo boljšega oskrbavanja živine; veliko njih imajo slamoreznice, ter si tako skušajo slabo krmo zboljšati bodisi, da rezanico pomešajo med boljo krmo, ali jo poparijo, da jo živina lažej prebavi.

Mnogo pa greše, ker živino premalo snažijo in jo puste ležati v blatu, kar joj zelo škoduje. Zapirajo jo nekateri po kotih, zatuhlih prostorih, kjer oken celo ni, če pa tudi so, zadelajo jih z gnojem. Kako hočeš pričakovati, dragi, da bo živina, katera leži v blatu, v nezdravem zraku, v slabem hlevu, ostala zdrava — saj že po naravi lahko spoznaš, da si na paši vselej poišče suhega ležišča in svežega zraka. Če živina ni zdrava, ni tudi mogoče, da bi toliko mleka, da krmo pravilno porabi; ker premalo nastiljaš, dobiš tudi manj gnoja, toraj povsem veliko škodo — zato toraj tudi vsega manj pridelaš. Spomni se pregovora v živinoreji: „ Dobro snaženo, je polovica krme".

Edino, kar bi bilo najbolj potrebno, skrbeti bi morali, da bi od živalskih pridelkov imeli večjih dohodkov, ker do sedaj so dohodki le majhni. Mleko podelamo v maslo, kako ga pa napravljamo — (takemu je cena nizka) — zato združimo se in ustanovimo mlekarsko zadrugo.

Posnemajmo naše Tomince in druge sosede na Tolminskem, mlekarska zadruga je nam še bolj neobhodno potrebna; da bi bilo to res dobro, prepričamo se lahko. Vsako malo ali nič vredno podvzetje hitro propade, tam se pa mlekarske zadruge hitro množe, kakor gobe po dežju. Posnemati so jih pričeli tudi na Bolškem; kaj pa mi na Cerkljanskem, bomo menda držali roke križem in tožili pod težo stroškov sedanjega časa. — Na delo toraj !

Cerkljan

Ni komentarjev:

Objavite komentar